Insamlingskoder och nummer

Efter ett växtnamn står det ibland ett antal bokstäver följt av ett tal, t.ex. Rheum tibeticum SEP 352. Det betyder att växten Rheum tibeticum insamlades av Swedish Expedition to Pakistan (SEP) och att insamlingsnumret är 352. Nedanstående lista förklarar vad koderna betyder. Ska man följa reglerna hos KEW ska koden vara på högst 4 tecken. Därför avviker den ibland från det som vi vant oss med (t.ex. BATMAN) och ofta hoppas &-tecknet över.

Speciellt bland växter som är väldigt variabla, t.ex. många lök- och knölväxter, är denna kod väsentlig att hålla reda på. Fast det gäller förstås bara så länge som den bara är vegetativt förökad. Så fort som den är fröförökat minskar betydelsen snabbt. Möjligen kan man märka första generationens plantor med ”ex SEP 352”, vilket betyder att de kommer från SEP 352, efter första generationen är det snarast rent felaktigt att nämna insamlingsnumret.

PS De här koderna är insamlade från flera olika håll och är kanske inte alltid korrekta och sedan har vi förstås de vanliga orsakerna till att namn blir felaktiga, felskrift, otydliga etiketter och hörfel.

Kompletteras vartefter och meddela mig gärna om ni hittar koder som saknas och årtal för expeditionerna

Owe Jaktlund

A&JW Watson, A. & J.

A&L Ala, A.; Lancaster, Roy

AA Ahmet Atilla

AB&S (ABS) Archibald, James; Blanchard, John W; Salmon, M.

AC Alan Clark – Arunachal Pradesh 2004

AC&H Apold, J.; Cox, Peter; Watson J. H.

AC&W Albury, Sidney., Cheese, Martyn.; Watson, John.M.

ACDS David Scherberich – Tibet & Yunnan 2004

ACE AGS Expedition to China (1994)

ACL Leslie, Alan C

ACSN Alan Clark and Shelagh Newman – Yunnan 2007 (Also C&N)

ACVG Alan Clark and Vaughan Gallavan – Vietnam 2006

AER Robinson, Alan

AF A. Filakin

AF Aaron Floden

AGS/ES AGS Expedition to Sikkim (1983)

AGSJ AGS Expedition to Japan (1988)

AH Hoog, A.

AHEP Hoog, Antoine.M.D.; Pasche, Erich

AIK Americans In Korea Tony Avent and others

AIM Avent, Tony Mexico (1994)

AIRTH Airth, Murray

AKAGI Akagi Botanical Garden

AL&JS Sharman, Joseph L.; Leslie, Alan C.

AMH A. M. D. Hoog and M. H. Hoog

AP Aino Paivel

APA Cox, K.; Hootman, S.; Hudson, T.; et al, Expedition to Arunchal Pradesh (2005)

APNEP Armin Preuss, Nepal

ARG Argent, G.C.G.

ARGI Arnis Seisums & Gints Syria, 2002

ARGS Alaska Rock Garden Society trip to China (2000)

ARJA Ruksans, J.; Siesums, A.

AS Strid, Arne

AS&V A. Strid & B. Vollbrecht

ATP Anne T. Pickering (1977)

AV Aldonis Vérinš

B L. Beer, Len

B Blanchard, John

B Bengtsson, R.

B&C Breyer, R.I.; Cowler J.

B&L Brickell, Christopher D.; Leslie, Alan C.

B&M Turhan Baytop & B.F. Mathew

B&M (BM) Brickell, Christopher D.; Mathew, Brian

B&Ö Bäck; Öberg, Changbai Shan

B&S Bird P.; Salmon M.

B&SWJ Wynn-Jones, Bleddyn; Wynn-Jones, Susan

B&V Burras, K.; Vosa C.G.

BAR (BARAKA) Nordic Georgia Expedition

BATM (BATMAN) Nordic Expedition to Batman (BATMAN)

BB Bartholomew, B.

BC Chudziak, W.

BC&W Beckett; Cheese, M.; Watson, J.M.

BE Bent Ernebjerg

Beavis Beavis, Derek S.

BECX RBG Kew: I. Beyer, Charles Erskine, Jill Cowley. South Korea, 1982.

Berry & Brako Berry,P.; Brako, Lois

Berry Berry, P.

BFMNP Boger, Feigel, Mißbach, Näcke, Precher

BG W. Balfour-Gourlay

BH Brian Halliwell

BK Ben Kammer

BKBLOUNT Blount, B.K.

BL&M University of Bangor Expedition to Nepal

BLM L. Beer, Roy Lancaster & Morris

BM Mathew, Brian F.

BM&W Binns, David L.; Mason, M.; Weight, A.

BNP Bengtsson; Nilsson; Persson

BO Olsen, Bjørnar China

BOA Boardman, P.

BR Rushbrooke, Ben

Breelove Breelove, D

BRLL Christopher Brickell, Alan Leslie. (Also B&L.)

BS Smith, Basil

BSBE Bowles Scholarship Botanical Expedition (1963)

BSSA Botanical Society of South Africa

BSSS Crug Expedition, Jordan 1991

BSWJ Bleddyn & Sue Wynn-Jones (1992-2016, see Crûg Farm Homepage)

BU Bubert, S.

BURTT Burtt, Brian L.

BWJ Wynn-Jones, Bleddyn

C F. G. Christensen

C Cole, Desmond T.

C Herbert & Molly Crook

C&C Cox, P.A.; Cox, K.N.E.

C&CU Cox, K.N.E.; Cubey, J.

C&H Cox, Peter; Hutchison, Peter

C&H Wrongly applied by the RHS for plants originally collected as CH

C&K Chamberlain; Knott

C&Mc Ch. Chadwell & McKelvie

C&N Alan Clark and Shelagh Newman

C&R Christian, P.J.; Roderick, Wayne

C&S Clark, Alan; Sinclair, Ian W.J.

C&V Cox, K.N.E.; Vergera, S.

C&W Cheese, Martyn.; Watson, John.M.

C&Z Joyce Carruters & Zdenêk Zvolánek

CB Colville Barclay

CBCH Cedric Basset, China

CBFR Cedric Basset, France

CBKR Cedric Basset, South Korea

CBS NACPEC Expedition to Changbai Shan, Jilin, China, 1997. (Correctly, the reference is NACPEC 97 (CBS).)

CC Chadwell, Christopher

CC&H Chamberlain, David F.; Coc, Peter; Hutchison, P.

CC&McK Chadwell, Christopher; McKelvie, A.

CC&MR Chadwell, Christopher; Ramsay

CCH&H Chamberlain, Hootman; Hutchison

CD&R Compton, J.; D’Arcy, J.; Rix, E.M.

CDB Brickell, Christopher D.

CDC Coode, Mark J.E.; Dockrill, Alexander

CDC&C Compton; D’Arcy; Christopher; Coke

CDHM Peter Cox, Kelly Dodson, Steve Hootman, Tom Hudson, Sue Milliken Sichuan-Guizhou-Guangxi 2012

CDPR Compton; D’arcy; Pope; Rix, E.M.

CDR Compton; D’Arcy; Rix

CE&H (CEH) Christian, P.J.; Elliott, D ; Hoog, A.M.D. (an incorrect creation of the RHS, CEH is correct)

CEE Chengdu Edinburgh Expedition China (1991)

CEH Paul Christian, David Elliott & Antoine Hoog (1982)

CG Christian Geoffroy

CGG Chongqing-Guizhou-Guangxi 2010 P. Cox, Dodson, Hootman, Milliken, Keith White

CGV Vosa, Canio

CGW Grey-Wilson, Christopher

CH Christian,P.J.; Hoog, A.M.D (1987)

CH Peter Cox, Steve Hootman.

CH&M Cox, P.; Hutchison, P.; Maxwell-MacDonald, D.

CHB&MV15CH Charles Boulanger and Maxime Van de Sande, China 2015

CHB14.CH Charles Boulanger, China 2014

CHP&W Kashmir Botanical Expedition

CK Allan Cook & Jim Keesing

CL Lovell, Chris

CLD Chungtien, Lijiang & Dali Expededition China 1990

CM&W Cheese, M.; Mitchel, J; Watson, J.

CMBJP Cedric Basset and Marion Lennoz, Japan

CMBTW Cedric Basset and Marion Lennoz, Taiwan

CMGG Colin Mason’s Georgian Group; Colin Mason, Jim Archibald, Robert Charman, Janis Ruksans, Shamil Shetekauri, Hendrik van Bogaert, Bob Wallis, Ranweig Wallis, Henrik Zetterlund, 2010

CN&W Clark; Neilson; Wilson

CNDS Nelson, C.; Sayers D.

Cooper Cooper, R.E.

Cox Cox, Peter A.

CPC Cobblewood Plant Collection Darrell Probst

CPN Compton, James

CR Christoph Ruby

CRO Ray Cobb of Nottingham

CS Stapleton, Christopher

CSE Cyclamen Society Expedition (1990)

CT Teune, Carla

CWJ Colley, Finlay; Wynn-Jones, Bleddyn, Taiwan 2007, Japan 2010

CWT Alan Clark, Hannah Wilson and Jamie Taggart – NE Vietnam 2011

D&RZ Dieter und Rosi Zschummel

Dahl Dahl, Sally

DAP Dendrological Atlas Project.

DBG Denver Botanic Garden, Colorado

DC Cheshire, David

DEBU Dalaughiri Expedition Jan Bürgel

DF Fox, David

DG Green, D.

DHTU Hinkley, Dan; Turkey (2000)

DJF D. J. Ferguson

DJH Hinkley, Dan (Suffix indicates collection area)

DJHC Hinkley, Dan, China

DJHJ Hinkley, Dan Japan

DJHT Hinckley, Daniel, Taiwan

DJHV Hinkley, Dan, Vietnam

DM Millais, David

DMH David M. Hoskins

Doleshy Doleshy, F.L.

DRZ Dieter & Rosi Zschummel (2009)

DS&T Drake, Sharman, J.; Thompson

DW Daniel Winkler

DWD Rose, D.

DZ Zchlummell, Dieter & Rosi

EAB Edward Augustus Bowles

EAC Expedition Atlas Ceder 1990

EAF Elisabeth E. Fisher

EBA E. B. Anderson

ECEH Eric Hammond (formerly of Heronswood Nursery). Chile, 2000.

ECN Nelson E. Charles

EDHCH Hammond, Eric D. China 1997

EGM Millais, T.

EGO.IQ Erbil-Gothenburg Iraq

EHOK RBG Kew Expedition to Hokkaido, 1997.

EJH Eduard J. Hanslik

EKB Balls, Edward K.

EM East malling Research Station

EM Ernst Markus

EM Needham, Edward F.

EMAK Edinburgh Makalu Expedition (1991)

EMR Rix, E. Martyn

EN Needham, Edward F.

ENEP RBG Edinburgh Nepal Expedition, 2001.

ENF Fuller E. Nigel

EP Erich Pasche, Wuppertal

EPAK RBG Kew Expedition to Pakistan, 1995.

EPMK E. Pasche & Manfred Koenen

EPMW Erich Pasche & Martin Walsh

ESUS RBG Kew Expedition to Sakhalin & Ussuri, 1994.

ETAZ RBG Kew Expedition to Tasmania, 2002.

ETE Edinburgh Taiwan Expedition (1993)

ETOT Kirkham, T.S.; Flanagan, Mark

EV Egil Valderhaug, norsk innsamler

EW Eric Wahlsteen

EZ Zaharof, E.

F Forrest, G.

F Reginald Farrer

F Ron & Erna Frank

F&JK Fritz und Josefa Kummert

F&M Fernandez; Mendoza, Mexico

F&S Paul Furse & Patrick Synge (Turkey & Iran 1960)

F&W Flores, A.; Watson, J.

F&Z Fox, Jim; Zetterlund, H.

Farrer Farrer, Reginald

FAWA Aljos Farjon, A. Watt.

FEKET First Edinburgh Kew Expedition Tajikistan (2014)

FFWK Fred Feigel & Wolfgang Kletzing

FK Kinmonth, Fergus W.

FLSX RBG Kew: H. Fliegner, John Simmons Expedition to Iran, 1977.

FMB Bailey, F.M.

FMWJ Aaron Floden, Tom Mitchell & Bleddyn Wynn-Jones, Vietnam 2011

FN Fred Feigel & Wolfgang Näcke

FR Frank R. Waley

FRJA Aljos Farjon. (Kew records format.)

G Gardener, Martin F.

G&K Gardener, Martin F.; Knees, Sabina G.

G&P Gardener, Martin F.; Page, Christopher N.

G&PK G. & P. Kelaidis

GATE Gothenburg American Tree Expedition 2016

GBK G. Bakshi Khaniki

GCCE Glasnevin Central China Expedition, 2002.

GDJ Dumont, Gerard

GF George Forrest

GFL Gibbons, Favell & Levett, Wye College Exp. 1971, (Darreh Zang Gorge, Afghanistan)

GG Gusman, G.

GH G.H. Harper

GLUE Gothenburg Longwood US Expedition 2018

Green Green, D.

GS Sherriff, George

GSE RBG Edinburgh Gaoligong Shan Expedition, 1996.

GT Gerben Tjeerdsma (Gbg botaniska)

GUITT Guittoneau, G.G.

GUIZ Guizhou expedition (1985)

GVS G. V. Skakunov

GW Christopher Grey-Wilson

GW&H Grey-Wilson & Hewer

G-W&P Grey Wilson, Christopher;Phillips

GWC Guy Clapperton.

GWJ Goddard, Sally; Wynne-Jones, Bleddyn & Susan

H Huggins, Paul

H Lord (Charles) Howick. (Usually used in combination: H&M, etc.)

H Prof. Tom. F. Hewer

H&B Hilliard, Olive M.; Burtt, Brian L.

H&D Howick, C.; Darby

H&M Howick, Charles; McNamara, William A.

H&S Holmberg, M.; Strindberg, U.

H&S Vic Horton & Norman Stevens

H&W Hedge, Ian C.; Wendelbo, Per W.

H, Sch Hans Schaefer

H2MD Kelly Dodson, Steve Hootman, Tom Hudson, Sue Milliken

Hartside Hartside Nursery

HB Horst Bäuerlein

HC Henning Christiansoen

HC Daniel Hinkley, 1997, Japan & Korea.

HCM Heronswood Expedition to Chile (1998)

HECC Hutchison; Evans, Cox, P & K

HeHeHe Pettersson, He.; Sjöman, He; Zetterlund, He., Gothenburg Botanical Garden Expedition to Northern China ()

HH&K Hannay, S & S; Kingsbury, N.

Hird Hird

HJK Haselgrove, Jans, Korn

HK Helmut Kerndorff

HKEP H. Kerndorff; E. Pasche

HLJ NACPEC Expedition to Heilongjiang, China, 1993.

HLMS Springate, L.S.

HM&S Halliwell, B.; Mason, D.; Smallcombe

HOA Hoog, Anton

HONX RBG Kew Expedition to Honshu, 1996.

HPA Himalayan Plant Association (Chris Chadwell)

HR H. Runemark

HRS Hers, J.

HSm H. Smith

Hummel Hummel, D.

HW&E Wendelbo, Per; Hedge, I.; Ekberg, L.

HWEL Hirst, J.Michael; Webster, D.

HWJ Crûg Heronswood Joint Expedition to North Vietnam 1999, 2003

HWJCM Crûg Heronswood Expedition, East Nepal 1995

HWJK Crûg Heronswood Expedition, East Nepal (2002)

HZ Zetterlund, Henrik (Gbg botaniska)

ICE Instituto de Investigaciónes Ecológicas Chiloé & RBGE

IDS International Dendrological Society

ISI International Succulent Introductions

J&JA Archibald, James; Archibald, Jennifer

J.NIL Johan Nilsson (Gbg botaniska)

JAA Jean-André AUDISSOU

JAN John Andrews

JC J. Cuba

JCA Archibald, James

JCRA JC Raulston Arboretum.

JE Jack Elliott

JFL Jelitto

JJ Jackson, J.

JJ&JH Halda, J.; Halda, J.

JJH Halda, Joseph J.

JJMZ D. Jacobi, M. Jäger, A.&.J. Mayr, D.&.R. Zschummel 2004

JKP Persson, Jimmy & Karin

JLMS M. Jäger, E. Löbke, A.& J. Mayr, G. Stopp 2002

JLS Sharman, J.L.

JMH Jeaninne Hoog , Michael Hoog

JMM M. Jäger, A. & J. Mayr 2001

JM-MK Mahr, J.; Kammerlander, M.

JMT Mann Taylor, J.

JMZ Jacobi, Markus, Zeininger

JN Jens Nielsen – Chongqing, Henan,Yunnan & Shaanxi 2011

JP Cedric Basset and Marion Lennoz, Japan

JP Jimmy Persson (Gbg botaniska)

JR Jánis Rukšáns

JR Russell, James

JRM Marr, John

JRRK Janis Ruksans, Vaclav Josht, Hendrick van Bogaert (Rik), Koenrad van Pouche Turkey, spring, 2009

JSM Joshua S. McCullough

JVS Jason V. Scott

JW Watson, J.M.

JWB J. W. Blanchard

JZZ M.Jäger, D.& R. Zschummel

K Kirkpatrick, George

K Manfred Koenen (also MK)

K&LG Gillanders, Kenneth & L.

K&Mc Kirkpatrick, George; McBeath, Ronald J.D.

K&P Kopec, Josef; Prasil, Milan

K&T Kurashige, Y.; Tsukie, S.

K&W Knoche; Wetzel

K2P Fritz Kummert, Erich Pasche u. Helmut Pirk

KAM Michael Kammerlander

KBE Kashmir Botanical Expedition

KC Cox, Kenneth

KCSH Ken Cox, Steve Hootman

KE (USNA-led) Korean Expedition – Southwest Coast & Islands, 1985. (Also sometimes KSW.)

KEG Kunming. Edinburgh, Göteborg Expedition 1993

KEKE Kew/Edinburgh Kanchenjunga Expedition (1989)

KFBX RBG Kew: Tony Kirkham, Mark Flanagan, Peter Boyce. Expedition to South Korea, 1989.

KGB Kunming-Gothenburg Botanical Expedition (1993)

KJVZ Kees Jan van Zwienen

KKPS M. Kammerlander, V. Köpcke, E. Pasche, S. Seidel, 1993

KM Marsh, K.

KMZ B. Kolbinger, J. Mayr, P. Zeininger 1995

KNW (USNA-led) Expedition to Korea – Northwest Coast and Islands, 1984.

KP Karin Persson (Gbg botaniska)

KPPZ Kammerlander, M.; Pasche, E.: Persson, J.; Zetterlund, H.

KPS H. Kerndorff, E. Pasche, Schneid

KPW Knoche, E. Pasche & B. Wetzel

KR Rushforth, Keith D.– various, including Arunachal Pradesh 2010

KRW Wooster, K.R. (distributed after his death by Kath Dryden)

KSW See KE.

KV Kurt Vickery.

KW Kingdon-Ward, F.

KWJ Crûg-World of Ferns Joint Expedition Vietnam 2007

KWN Karin & Wolfgang Näcke

L Jörg Lebsa

L Lancaster, Roy C.

L&P Leep & Pasche

L&S Ludlow, Francis; Sherriff, George

LA Long Ashton Research Station clonal selection scheme

LB Chris Lovell & Peter Bird

LB Bird P.; Salmon, M. ?

LD Doyen, Leon.

LEA Lina Ahnby

LEG Lesotho Edinburgh/Gothenburg Expedition (1997)

Lismore Lismore Nursery, Breeder’s Number

LM&S Leslie, Mattern & Sharman

LN Jörg Lebsa und Wolfgang Näcke

LP Leep and Pasche E.

LS&E Ludlow, Frank; Sherriff, George; Elliott, E. E.

LS&H Ludlow, Frank; Sherriff, George; Hicks, J. H.

LS&T Ludlow, Frank; Sherriff, George; Taylor, George

LST Latvian, Swedish Turkey Trip 2005

LUSE Ludlow, Sherriff, Elliot. Himalaya, 1947.

M Brian F. Mathew

M&P Maria & Rolf Mertens & Erich Pasche

M&PS Mike & Polly Stone

M&T Mathew, Brian.; Tomlinson, John

MA M. Assadi

Mac&W McPhail & Watson, John

MAWAX Araucaria Expedition, Chile, 1998.

MB Maurice Boussard

MBMX Bill McNamara, Michael Maunder. Expedition to Japan, 1989.

McB McBeath, R.J.D.

McL W. McLewin

McLaren McLaren, H.D.

MD06 Milliken & Dodson Yunnan-Sichuan 2006

MD10 Milliken & Dodson China 2010

MD12 Milliken & Dodson China 2012

MD15 Kelly Dodson, Sue Milliken, China

MD97 Sue Milliken & Kelly Dodson Yunnan 1997

MDM Myers, Michael D.

MECC Scottish Rock Garden Club, Nepal (1997)

MESE Alpine Garden Society Expedition, Greece (1999)

MF Foster, Maurice

MH Hoog, Michael H.

MK Manfred Koenen (also K)

MK MK for Michael Kammerlander only for Dionysia seedlings (for collectioncodes see KAM)

ML Magnus Lidén

MN M. Neuendorf

MØ&KK ?

MOG Mark Ogilvie-Grant

MP Milan Prášil (also Pras.)

MP Pavelka, Mojmir

MPF Frankis, M.P.

MPR Maria & Rolf Mertens, Erich Pasche & Hans J. Richter

MRM Maria & Rolf Mertens

MS Salmon, M.

MS&CL Salmon, Michael; Lovell, Chris.

MSF Fillan, M.S.

MV Mart Veerus

MW Michael Wickenden

MZ Micha Zurowetz (Gbg botaniska)

N.K&L Neuemdorf, Kullin & Larsson

NA US National Arboretum (accession prefix).

NAB Kelly Dodson, Sue Milliken

NACPEC 97 (CBS) NACPEC Expedition to Changbai Shan, Jilin, China, 1997.

NACPEC North American China Plant Exploration Consortium (a group of collaborating institutions, mostly from the eastern United States).

NAG M. Neuendorf, R. Ahotupa & C. Grengby

NAPE Hootman, S.; et al, Expedition to Naglaland and Arunachal Pradesh Dodson, Hootman, Milliken, Garratt Richardson, Cody Toal (2003)

NBA Nilsson; Bengtsson; Ahnnby. T.

NCE North Caucasus Expedition

NDS N. Douglas Simpson

NEKG (USNA-led) Expedition to Korea – Northeast, 1989.

NICE North India Expedition (1997)

NJ Niels Jacobsen

NJM Macer, N.J.

NMWJ Taiwan National Museum of Natural Science, Bleddyn & Sue Wynn-Jones, Taiwan 2015

NN Jens Nielsen and Remi Nielsen 2009 – SW Guizhou, S Sichuan, NE Yunnan

NNS Northwest Native Seeds Ratko, Ron

NS Stevens, Norman

NV Kelly Dodson, Sue Milliken, Vietnam ?

NVD Expedition to Vietnam ?

NVFDE Northern Vietnam First Darwin Expedition

NWKNW (USNA-led) Expedition to Korea – Northwest, 1984.

OG Ogisu, Mikinori

OJL Ole Jonny Larsen – SBBE Scandinavian Bilouxueshan and Beima Shan Expedition 2010

OP Oleg Polunin

ORO Oron, Peri

OS Sonderhousen, Ole

P Erich Pasche

P&C Paterson, David S.; Clarke, Sidney

P&T E. Pasche & G. Taubenheim

P&W Polastri; Watson, J.M.

P&Z Persson, J.; Zetterlund, H.

P. Bon Bonavia, P.

PAB Barney, Paul A. (Edulis Nursery)

PAC/M P.A. Cox & Marr

PB Bird, Peter

PB P. Boyce

PB Patrick Blanc

PBR Bruggeman, Pascal

PC&H Pattison, G.; Catt, P.; Hickson, M.

PCH MEX G. Pattison, P. Catt, M. Hickson. Mexico, 1995.

PD Davis, Peter H.

PDM Purdom, William

PF Furse, Paul

PF&PS Paul Furse & Patrick Synge (Turkey & Iran 1960) also F&P

PG Ph. Gustafsson

PHS P. H. Salvesen

PI USDA Plant Introduction.

PJC Christian, Paul J.

PJC&AH P.J. Christian & A. Hoog – Wrongly used code. Correct code is CH

PMD Philip MacDougall

PNK P. N. Kohli

PNMK Nicholls, P.; Kammerlander, M.

Polunin Polunin, Oleg

PR Polivka

Pradh. Pradhan

Pras Prasil, M.

PS Paul Sintenis

PS&W Polunin, Oleg; Sykes, William; Williams, John

PW Wendelbo, Per

PW Wharton, Peter

PZ Peter Zeininger

QPH QingPu Paradise Horticultural Co. (commercial branch of Shanghai Botanic Garden).

R Raiche, R.

R Rock, J.F.C.

R&N Bård Ranheim & Remi A.Nielsen.

R.Z&A R. Raiche, K. Zadnik & Affolter

RAN Remi A. Nielsen

RB Brown, R.

RBS Brown, Ray, Sakharin Island

RC Robert (Bob) Cherry.

RCB AM Brown, Robert, Expedition to Armenia

RCB E Brown, Robert, Expedition to Spain (Andalucia)

RCB RA Brown, Robert

RCB RL Brown, Robert, Expedition to Lebanon

RCB/Arg Brown, Robert, Argentina (2002)

RCB/Eq Brown, Robert, Ecuador (1988)

RCB/TQ Brown, Robert, Turkey (2001)

RE Evans, Ron

RH Hancock, Richard.

RH Rickard M.; Hayward R.

RH Rigmor Holmberg

RK Jánis Rukšáns & A. Kruminš

RKMP Ruksans, J.; Krumins, A.; Kitts, M.; Paivel, A.

RL Roy Lancaster (also L)

RM Ruksans, J. & Kitts, M.

RMcB Ron McBeath.

RMRP Rocky Mountain Rare Plants, Denver, Colorado

RR Raiche

RRW Bob (Robert) and Rannveig Wallis

RS Suckow, Reinhart

RSC Richard Somer Cocks

RUDA Rukšāns Janis, Dambrauskas Eugenius Turkey, 2003

RV Richard Valder

RW Robert Wallis

RW R. Würdig

RWJ Crûg Farm-Rickards Ferns Expedition to Taiwan (2003)

S Franz Speta

S A. Strid (also AS)

S&B Blanchard, J.W.; Salmon, M.

S&F Salmon, M.; Fillan, M.

S&K Sjøborg & Køgel

S&L Sinclair, Ian W.J.; Long, David G.

S&V A. Seisums & M. Veerus

S&W ? Shirdelpur & Wendelbo

S&Z Strindberg, U.; Zetterlund, H.

S,KT&V A. Strid , Kit Tan & G. Vold

SABE Sino-American Botanical Expedition, 1980.

SAS Stephen A. Spongberg.

SASA Seisums Arnis, Stevens Norman, Archibald Jim Turkey, 2003

S-B Georg Schlosser-Baykan

SB&L Salmon, Bird and Lovell

SBEC Sino-British Expedition to Cangshan

SBG Shanghai Botanic Garden.

SBLE Sino-British Lijiang Expedition

SBQE Sino-British Expedition to Quinghai

SCH Schilling, Anthony D.

SCHL Tony Schilling.

SCN RBG Edinburgh Sichuan Expedition, 1992.

SD Sashal Dayal

SDR Rankin, Stella & David

SEH Steve Hootman

SEP Swedish Expedition to Pakistan

SF Salmon, M.; Fillian, M.

SG Salmon, M; Guy, P.

SH Hannay, Spencer

SHE Hootman, Steve

SICH (RBG Kew-led) Expeditions to Sichuan. (Successive numbering for nine expeditions, 1988–2003.)

SICH Simmons, Erskine, Howick; Mcnamara (same as above?)

SJ Johansson, Stellan

SKT&V A. Strid, Kit Tan & G. Vold

SLIZE Swedish-Lithuanian-Iranian Zagros Expedition to Iran (May 1988). Lidén, M.; Popp, M.; Seisums, A.

SOJA Kew/Quarryhill Expedition to Southern Japan

SOKU RBG Kew Expedition to Shikoku (Ray Townsend, Mark Bridger), 1999.

SQAE Sino Brittish Quinghai Alpine Garden Society Expedition

SS Sjöman; Svensson

SS&W Stainton, J.D.Adam; Sykes, William; Williams, John

SSC Schilling, Sayers, Bista. 1966.

SSNY Sino-Scottish Expedition to NW Yunnan (1992)

SSW Smith, Sykes, Williams

T Taylor, Nigel P.

T&K Taylor, Nigel P.;& Knees, Sabina

T.B&M T. Baytop & B. Mathew

T4Z Tjeerdsma, G; Zetterlund, H.; Zschummel, D&R, Zagros Expedition 2002 + 2003

TH Hudson, Tom

THD Tom Hart Dyke.

TNL Philip Thomas, Nan Li, 1999.

TS&BC Smythe, T. & Cherry, B.

TSS Spring Smyth, T.L.M.

TURX RBG Kew Expedition to Turkey (M. Flanagan, M. Pitman), 1990.

TW Tony Weston

UCEXC Universidad de Chile, RBG Edinburgh. Expedition to Southern Chile, 1998.

UME Uppsala Mongolia Expedition

USDA US Dept. of Agriculture.

USDAPI US Department of Agriculture Plant Index Number

USDAPQ US Dept. of Agriculture Plant Quarantine Number

USNA United States National Arboretum

V Nordisk Arboretutvalg

VERA M. Sparrow, P. Brewster, Expedition to Veracruz, 1993.

VH Horton, Vic

VHH Vernon H. Heywood

VK Viktor Korolev

VT Van Tubergen

VV Vasak, Vladimir

VV Victor, David

W Per Wendelbo ( auch PW )

W Wilson, Ernest H.

W&B Watkins, D. & Brown, R., Bulgaria (2012)

W&H P. Wendelbo & I. Hedge

W/O Auguste Wu and Bjørnar Olsen, China

WAHO Roger Warner, Lord (Charles) Howick. United States, 1986. (Also WH, W&H.)

WAPE John Watson, Stephen Pern.

WD NACPEC Expedition to Wudang Shan, Northwestern Hubei, China, 1994.

WH / W&H See WAHO.

WHIR 13-04-2008 – 06-05-2008 Jill White – group’s chief Bob Charman, John Ingham, Arthur Nicholls, David Robins, Piatro Roseo, Janis Ruksans, James Hearson from (second half)

WILS / Wilson See W.

WJC Crûg-Rare Plants Ireland Joint Expedition Sikkim (2013)

WK Wolfgang Kletzing

WM W. Marais

WM McLewin, William

Woods Woods, Patrick J.B.

WR Wraight, David & Anke

WSYUS Widrlechner, Schutzki, Yukhnovsky, Sviatetsky. Ukraine, 1999.

WWJ Wharton, Peter; Wynn-Jones, Bleddyn & Susan 2006

Wye College Exp. 1971, (Darreh Zang Gorge, Afghanistan)

Yu Yu, Tse-tsun

ZAN R. Holmberg (Zanskar)

ZAP Zlatko & Angelina Petriševac

ZB Zinaida Botschantzewa

ZE&S Zetterlund, H.; Eriksson A. L.; Strid, A.

ZH-G Zha Hong-Guang, Kunming

Z-MAIL Zagros Mehregan Alven Irvine Liden 2018

ZS Zinaida Silina

ZZ Zdenêk Zvolánek

603 rader

Unknown references, from Bjørnar Olsen

Sorbus khumbuensis Sch2341 – antar dette er Hans Schaefer?

YuGu (Yunnan/Guizhou Rhodo Species BG og/eller Kelly Dodson, Sue Milliken?)

Rubus leucodermis BAH05-007 / British Columbia

Tulbaghia natalensis BV 421

Menispermum canadense CAN4985

Acer sp. CH4821 – Franskmann? i Shaanxi, ikke Hoog…

Sorbus thomsonii CHB&CM08SIK87 / Sikkim (Charles Boulanger?)

Rhododendron thomsonii DGEY180

Betula DS324 / China, Yunnan, Deqen – lots of collections by ”DS”

Polygonatum orientale F&S 364

Sorbus tenuis HS12732 / China, Sichuan, Kangding

Euonymus wilsonii IBK1505

Acer erythranthum PZVN13-055 / N.Vietnam

Buddleja macrostachya RF040 from Arunachal Pradesh, India

Actinida kolomikta RU4881 – Russland

Neillia rubriflora TDA206 / Inde, W.Bengal, Darjeeling, near Munpoo Village

Rhamnus purshiana TRW 05-02 / Canada, British Columbia

Collinsonia candensis US5115