Medlem

Välkommen till Trädgårdsamatörerna. Läs vad du får som medlem här. Kartan visar var de lokala kretsarna har sina medlemsmöten. Här hittar du också hur du ger bort ett medlemskap, ändrar adress och laddar ner fakturor eller medlemskort.
 

Bli medlem

Medlemskapet kostar 250-300 kr beroende på vilken krets du vill vara med i och gäller följande 12 månader. Har du en adress utanför Sverige kostar medlemskapet 350-400 kr inklusive kretsmedlemskap. Bor du utanför Sverige anger du ”Utrikes” och vill du tillhöra en krets kontaktar du kretshjalp@gmail.com. Bor du i Sverige och inte vill vara med i en krets utan bara i riksföreningen, skicka ett mejl till kretshjalp@gmail.com. När du skickat din anmälan får du en bekräftelse till din e-postadress. Där finns en bilaga med faktura och medlemskort. Om du inte ser e-postmeddelandet kan det ha hamnat i skräpposten, ta en extra koll! Om du inte har fått fakturan efter några dagar, kontakta kretshjalp@gmail.com.

Ge bort ett medlemskap

Vill du ge bort ett medlemskap i julklapp eller till födelsedag kan du ange en annan fakturaadress. Hör av dig till oss på kretshjalp@gmail.com när det är betalt så tar vi bort din adress och din gåva gäller bara första årets medlemsavgift.

Ändra adress, etc

Vill du ändra adress eller telefonnummer eller några andra uppgifter kan du göra det genom att gå in i vårt medlemsregister här. Första gången du går in måste du klicka på ”Glömt lösenord”. Du kan också ladda ned ett nytt medlemskort om du tappat bort det. Du kan gå in och titta på dina fakturor eller se när du ska betala medlemsavgift nästa gång. E-postadressen kan du däremot inte ändra själv. Då måste du vända dig till din medlemsansvariga:

Medlemsansvariga

Blekinge: Eva Gustavsson, eva.gustavsson@slu.se
Bohuslän-Dalsland: Mats Karlsson, mats_karlsson5@yahoo.com
Dala-Gästrike: Ammi Wångmar, ammiwangmar@hotmail.com
Gotland: Lena Rydberg, lisselenas@gmail.com
Göteborg: Marie Johansson, marie.johansson2000@gmail.com
Halland: Gerd Öjersson, gerd.ojersson@gmail.com
Hälsingland: Karin Svensson, karinnorristuga@telia.com
Mittnorden: Koviljka Eriksson, koviljkaeriksson@msn.com
Mälardalen: Anngerd Thegel, anngerd.thegel@telia.com
Nordöstra Småland: Eva Hansevi, eva.hansevi@gmail.com
Nynäshamn: Charlotte Östring, charlotte.ostring@yahoo.se
Närke: Annika Olstedt, annika@olstedt.org

Skaraborg: Margareta Dahlin, dahlin22@outlook.com
Skåne: Ingrid Sjöberg, ingrid.m.sjoberg@gmail.com
Stockholm: Fredrik Vollin, fredrikvollin@gmail.com
Södra Småland: Märta Göransson, stass.mgoransson@gmail.com
Sörmland: Magnus Karlsson, magnus.karlsson@nyvest.se
Uppland: Agneta Ericsson, agneta9944@hotmail.com
Värmland: Sune Wendelson, sune.wendelsson@gmail.com
Ångermanland: Ulla Häggquist, ulla_5@hotmail.com
Älvsborg: Lisbeth Ohliw, lisbeth.ohliw@gmail.com
Öland SÖ Småland: Ann-Mari Petersson, ann-mari.petersson@telia.com
Östergötland: Linnea Nåbo-Tunströmer, linnea.nabo@gmail.com
Övre Norrland: Bibbi Rånby, bibbi@cybergal.com

Övriga: Ella Carlsson, kretshjalp@gmail.com

Fyll i dina uppgifter här för att bli medlem

Tidningen Trädgårdsamatören
kommer 4 gånger om året fullmatad med växtkunskap, odlingserfarenheter, kunskap och inspiration.
Möten med föredrag
Vi låter oss inspireras av härliga föredragshållare och av samvaro med andra medlemmar. Läs mer >>>
Frölistan
I november presenteras en frölista med omkring 2000 olika frösorter. Därifrån kan du som medlem beställa …
Växtmarknader

Vill du kunna köpa växter till din trädgård utan att känna dig ruinerad? Kanske ovanliga … Läs mer >>>

Resor
Vi arrangerar resor för våra medlemmar inom och utom landet.
Det är både endagarsresor och …  Läs mer >>>
Öppen trädgård
Att få besöka andra medlemmars trädgårdar är en höjdpunkt för en trädgårdsamatör. Genom besök i andras … Läs mer >>>
Kurser
Kurser ordnas utifrån medlemmarnas önskemål. Kunskapstörsten är stor och spänner över… Läs mer >>>
Riksmöte och annat …
Årets höjdpunkt är riksmötet, men vi ordnar också plantbytardagar, promenader och gemensamma växtbeställningar. Läs mer >>>