Kom ihåg att samla fröer till årets frölista - bli en av våra viktiga frödonatorer!
Nyhet augusti 31, 2026

Nytt fint nummer av TrädgårdsAmatören!

Värm dig i höstrusket med en rykande färsk TrädgårdsAmatören. Inspiration och kunskap, som vanligt är vår medlemstidning fylld av inspirerande artiklar om växter och odling. I detta nummer uppmanar trädentusiasten Kjell Silver i norra Uppland oss att våga prova de träd och buskar som vi själva tycker verkar spännande och Magnar Aspaker frestar oss med tio små växter med stor karaktär.

Dessutom delar Owe Jaktlund med sig av sina kunskaper om frösådd av cyklamen och hundtandsliljor. Mikael Gustafsson visar oss att det går alldeles utmärkt att odla orkidéer på balkongen och Lennarth Johansson berättar om två arter vin som ger härliga höstfärger i trädgården.

I somras deltog många TrädgårdsAmatörer i arrangemanget Tusen Trädgårdar.  TrädgårdsAmatörens redaktörer, Åsa Kristensson och Thomas Lissing var två av dem och kan rapportera om en lyckad dag med många härligt gröna samtal. Åsa var också med när Nationella genbanken för trädgårdsväxter firade 10-årsjubileum och vad passar då inte bättre än att nu berätta om de fem historiska höstflox som numera finns i handeln tack vare Grönt Kulturarv.

Det här och mycket mer kan du som medlem läsa om i TrädgårdsAmatören nr 3 2026 – som även finns att läsa som digital e-tidning, eller via app i din mobil eller läsplatta.

Här bjuder vi på ett smakprov ur tidningen, Lennarth Johanssons Vin för höstfägring.